Taniec Towarzyski

Użytkowy i Turniejowy, Międzynarodowy, American Smooth i Rythm

Praktyczne podejście do tańca w parach. Taniec towarzyski użytkowy.

Skąd wziął się nasz wybór repertuaru na kurs Tańca Towarzyskiego Użytkowego.

Nazwa „Taniec Towarzyski” stała się w Polsce synonimem tańczenia repertuaru turniejowego. Repertuar taki wymaga bardzo konkretnych warunków które trudno znaleźć podczas typowego „wyjścia na miasto”. Proponujemy alternatywę – podstawy tańczenia w parze do wykorzystania na typowym klubowym parkiecie.

W praktycznie żadnym klubie nie będziemy mieli szansy zatańczyć turniejowego Slowfoxa, bo prawie nikt nie gra takiej muzyki. To samo tyczy się Samby, Passodoble, Quickstepa, Walca Wiedeńskiego, czy typowego Turniejowego Tanga.

Co gra się w typowych klubach? Są to: Rock, Pop, R&B, Funk, Blues, Latino Pop, trochę BigBandu, no i oczywiście Disco. Raz na jakiś czas zdarzy się utwór w tempie 6/8 – tak zwany walczyk (świetne przykłady to: „Zabiorę Cie właśnie tam” Kancelarii, „Kiss from the Rose” Seal’a czy „Nothing else matters” – tak! do utworu granego przez taki zespół jak Metalica można tańczyć Walczyka). No i sporadycznie usłyszymy Tango.

Co w takim razie typowa para powinna umieć by miała szansę zatańczyć w klubie, na małym często zatłoczonym parkiecie?

Przede wszystkim powinniście poznać: Swing Pojedynczy, czyli tak zwane „2 na 1”.
Nadaje się na średnie i szybkie tempo, utworów rockowych, bigbandowych i swingowych. Pasuje też do wielu kawałków w stylu Disco. W samym „2 na 1” poznacie szeroki repertuar figur, który pozwoli nie tylko bawić się do muzyki która pasuje, ale da Wam zasady prowadzenia obrotów, przejść i tańczenia w zamkniętym trzymaniu. Co bardzo ważne więc: wyrabia u mężczyzn umiejętność bezpiecznego tańczenia tak zwanego „Free Style’u”

Do wolnych i średnich w tempie utworów rockowych i swingowych, możemy zatańczyć drugą wersję: Swing Podwójny, w Polsce znany jako „Rock’n’Roll”. Niech nie zmyli was zmiana nazwy: cały repertuar poznany w „Swingu Pojedynczym”, gładko przejdzie do nowego tańca. Ucząc się „2 na 1”, uczycie się figur dla całej rodziny swingowej, to znaczy: Rock,n,Roll’a, Swinga Potrójnego i Jive’a.

Następnie powinniście poznać Rumbę w rozliczeniu amerykańskim. To bardzo użyteczna geometria ponieważ pozwoli tańczyć do klimatycznych utworów Pop, szczególnie tych z wydźwiękiem latynoskim. Świetny przykład to Sade „Smooth Operator”

Rumba da Wam podstawę na następne dwa tańce w których geometria jest niemal identyczna: Salsę i Chachę. Salsa królować będzie w typowych klubach Latynoskich, a Chacha pozwoli Wam zatańczyć do utworów Pop i Disco w średnim tempie.

Tango przyda się Wam raz na jakiś czas w formie amerykańskiej, a jeśli mamy ochotę uczęszczać na tak zwane Milongi – czyli wieczory z muzyką Tangową, będziemy potrzebować schematów Tango Argentyńskiego.

Jedyny taniec z tych rzadko spotykanych, którego powinno się uczyć od razu, mimo tego że nie będzie za bardzo szansy gdzie go wykorzystać, to Walc Angielski. Jest tańcem który pozwala parze przygotować dobre podstawy do tak zwanego „standardu” – czyli tańczenia w pozycji zamkniętej z przemieszczeniem. Daje więc podstawy dla Walczyka i Tanga. Poza tym Walc Angielski to idealny wybór dla par młodych na pierwszy taniec.

W ten sposób doszliśmy do najbardziej praktycznego repertuaru użytkowego dla osób rozpoczynających taniec w parach:

Poziom 1:
Swing Pojedynczy – „2 na 1”
Walc Angielski
Rumba w rozliczeniu Amerykańskim
Salsa

Poziom 2:
Tango Amerykańskie
Swing Podwójny – Rock’n’Roll
Chacha

Poziom 3:
Tango Argentyńskie
Swing Potrójny – Jive
Walczyk

Umiejętności zdobyte podczas tych kursów pozwolą Wam zatańczyć w każdej sytuacji – od imprezy okolicznościowej, przez ślub znajomych na klubie latynoamerykańskim kończąc.

Dla tych którzy odkryją u siebie ambicje na więcej, przejście przez trzy poziomy podstaw znacznie ułatwią zgłębianie konkretnej rodziny tańców na kursie z „węższą specjalizacją”. Co bardzo ważne: podstawy te nie przekreślają przejścia do tańców turniejowych.